Spolek Létejme z Ostravy, z. s.    /   www.letejmezostravy.cz   /   8.1.2019

Bergamo zřejmě pokračuje dál + ohlédnutí za rokem 2018

Moravskoslezský kraj díky smlouvě o propagaci zajistil pokračování linky společnosti Ryanair do italského Bergama. O této smlouvě dnes rozhodla rada kraje. Spoj do Londýna pokračuje nadále stejně beze změn, ten je vytížen téměř ze 100%.

Linka do Bergama nedaleko Milána byla zahájena na podzim roku 2016, spoj je tedy v nabídce přes dva roky. Obsazenost letů dle dostupných informací byla velice dobrá, tato linka ale sloužila především českým turistům, kteří chtěli podniknout výlet do Itálie, nebo přestupovali a pokračovali dále. Poměr cestujících hovořil jasně, dle vyjádření náměstka pro dopravu Moravskoslezského kraje Jakuba Unucky, obsazení linky do Itálie tvořili v průměru 80% čeští turisté, zbylých 20% ti italští.

Kraj chce tímto poměr zahraničních turistů na palubě letadla změnit, v ideálním případě na 40% zahraničních cestujících a doufá, že marketingová podpora právě více zahraničních turistů směřujících do kraje pomůže přilákat. Smlouva s Ryanairem běží od roku 2012 a Ryanair má velmi dobré podmínky. Smlouvu dojednává letiště.

Je to tak po sérii nepříznivých zpráv první dobrá zpráva, když 11.1.2019 končí s provozem linky do Prahy společnost Smartwings/ČSA a na podzim 2018 byla ukončena linka do Dubaje. Obchodní ředitel ostravského letiště, Stanislav Bujnovský k tomu dodává, "Letiště Ostrava má eminentní zájem na pokračování provozu leteckých linek společnosti Ryanair a v současné době hledá cestu, jak navázat na marketingovou strategii Moravskoslezského kraje na navýšení počtu zahraničních cestujících do Ostravy a zvýšení obsazenosti linek".

Kraj jedná s několika společnostmi, aby od září začala z Mošnova létat linka minimálně do jednoho nebo dvou evropských hubů. Jakub Unucka věří, že během března bude veřejnosti k dispozici informace o tom, kam a jak často se bude létat.

Počet cestujících rekordní a vize do budoucna

Druhou dobrou zprávou pro letiště je počet odbavených cestujících. Za rok 2018 jich branami letiště prošlo celkem 377 936, což je další výrazný milník v historii. Oproti minulému roku se tak počet pasažérů zvýšil o necelých 54 tisíc (v roce 2017 bylo odbaveno 324 116 cest.) Výraznější rozdíl je pak patrný v porovnání s rokem 2016, kdy v tomto případě jde o navýšení o téměř 120 tisíc cestujících (za rok 2016 to bylo 258 223).

Jakub Unucka také zopakoval vizi a strategii letiště, které by se mělo soustředit více na nákladní dopravu. Spolu se SŽDC připravuje nyní rozšíření kolejového napojení tamní průmyslové zóny, díky tomu by měl vzrůst počet nákladních letů. Na podporu této strategie bude sloužit nově postavená hala, která začne fungovat v druhé polovině tohoto roku. Navíc by se měla o letošních prázdninách stavět pro letecké cargo ještě jedna hala.

„Každá jednotka procent (leteckého carga - pozn. redakce) pro letiště je velmi velmi zajímavé číslo, protože stačí, když DHL lítá místo jednou dvakrát denně, a rázem ta čísla jsou úplně někde jinde. Takže budoucnost letiště je v logistice. My jsme dali letišti zelenou, aby si mohlo postavit cargo halu, aby mělo co nabídnout, protože ostatní letiště už haly mají,“ sdělil jakub Unucka.