Spolek Létejme z Ostravy, z. s.    /   www.letejmezostravy.cz   /   19.12.2018

ČSA zruší linku Praha - Ostrava

České aerolinie / Smartwings ruší od 11.1.2019 letecké spojení Prahy s Ostravou. Zrušení potvrdily i zdroje z ČSA a facebooková stránka ostravského letiště. Linka létala od roku 1959.

Důvody pro ukončení linky jsou dle spolku Létejme z Ostravy poněkud zvláštní. Ještě na jaře firma ČSA / Smartwings oznamovala velké plány na růst, ke kterým ale nakonec vůbec nedošlo. Jako důvody ukončení linky společnost uvádí, že je nedostatečná kapacita odpovídajícího typu letadel ve flotile koncernu vzhledem k odchodu tří letadel ATR 42. Nasazovat na obě linky proudová letadla s větší kapacitou z flotily koncernu nedává z ekonomického hlediska smysl. Ani jedna z linek nemá pro to obchodní potenciál či předpoklad dalšího růstu poptávky.

V rámci koncernu Smartwings se pod značkou ČSA chceme zaměřovat na pravidelné linky, které nabízí zajímavý obchodní potenciál, možnosti růstu a dalšího rozvoje, a je možné je provozovat jednotnou flotilou proudových letadel,“ doplnil mluvčí ČSA Daniel Šabík.

Náměstek pro dopravu Moravskoslezského kraje, Jakub Unucka k tomu dodává: „Provozování letecké linky Ostrava - Praha společností České aerolinie a.s. bylo výlučně v kompetenci této společnosti, linka byla provozována bez jakékoliv finanční podpory nebo jiného závazku Moravskoslezského kraje. Rozhodnutí soukromého vlastníka ukončit provoz je tak plně v jeho kompetenci.

Ze strany ČSA jsme byli během roku několikrát informováni o navýšení počtu letů, naposledy pak na podzim při jednání s generálním ředitelem ČSA v Ostravě při projednávání výpadků linek během letní sezóny. Ukončení linky v podstatě ze dne na den, kdy zahájení provozu nové pravidelné linky není možné dříve, než za několik měsíců, není vůči podnikatelům, obyvatelům i návštěvníkům našeho kraje férové," míní Jakub Unucka.

Vedení Moravskoslezského kraje a management Letiště Ostrava a.s. ihned zahájili intenzivní jednání o zajištění leteckého spojení Moravskoslezského kraje s Evropou i zbytkem světa s jinou společností, které ale zcela jistě nebude směřovat přes Prahu.