Nejnovější komentáře

26% nárůst cestujících v roce 2017

Datum: 30.1. 2018 | Autor: rag | Stáhnout v PDF | Tisk článku | Sdlej na facebooku

Letiště Leoše Janáčka Ostrava loni přepravilo celkem 324.116 cestujících, což bylo o 25,5 procenta (o 65.893 lidí) více než v roce 2016. Počet odbavených cestujících byl na letišti nejvyšší za posledních devět let. Nejvíce cestujících mířilo do tradičně do Londýna.

Z Mošnova létají pravidelné linky do Prahy, Londýna, Bergama nedaleko Milána a Dubaje a sezonní charterové lety do turistických oblastí, hlavně do Řecka, Bulharska a Egypta.

„Posílili jsme marketing, dvaapůlkrát navýšili peníze na reklamu, zahájili facebookovou kampaň, propagovali jsme letiště v Olomouckém, Zlínském a Žilinském kraji. Je nám ale jasné, že tak to nepůjde pořád, z malého základu se vždy roste dobře. Každopádně bychom chtěli ještě minimálně dva roky růst dvouciferným číslem, do dvou let bychom chtěli dosáhnout čtyř set tisíc pasažérů,“ sdělil generální ředitel mošnovského letiště Jaromír Radkovský.

„Na Katovice nebo Krakov nedohlédneme, to je jasné, to se pokazilo už v polovině minulého desetiletí, ale každopádně by mělo být v našich silách dorovnat se výkonům brněnského letiště. S Bergamem jsme začínali na 50% obsazenosti, v závěru roku jsme končili na 74%, linka do Londýna se pohybovala okolo 80%, jsme na 90%. Je to i díky naší kampani na Facebooku, nízkonákladové lety jsou hlavně záležitost mladých a ti na to slyší,“ podotýká.

Lety do Bergama u Milána a Londýna by neměly být poslední trasou, kterou by společnost Ryanair mohla z Ostravy létat. Už na podzim by se podle Radkovského mohla otevřít další nízkonákladová linka. Obdobně by se ještě letos mohlo začít létat i na další trase. Tady by ale nešlo o nízkonákladovou, ale klasickou leteckou společnost, která by Ostravu spojila s velkým mezinárodním hubem. Letišti se minulý rok nepodařilo sehnat žádného zájemce, který by měl zájem provozovat lety do Amsterodamu a Helsinek.

„Za velký úspěch považujeme i výsledek hospodaření společnosti, kde se nám podařilo meziročně stáhnout ztrátu z 88 milionů korun na ztrátu cca 15 milionů korun,“ uvedl obchodní ředitel společnosti Letiště Ostrava Stanislav Bujnovský. Ten také uvedl, že pevně věří, že se podaří otevřít nové letecké spojení.

Vzrostlo i množství přepraveného nákladu. V roce 2017 bylo z Mošnova přepraveno 5362 tun nákladu, o rok dříve to bylo 4152 tun. Nárůst představuje 29,1 procenta. „Růst by letos mělo i cargo, jednáme se dvěma firmami, které mají zájem o lety z mošnovského letiště. Jedna už tady působí, druhá by k nám přišla z Polska,“ vysvětlil Radkovský. U jedné firmy by mělo být jasno během několika týdnů, smlouva s druhou by mohla být hotová do května.

Pro úplonst dodáváme, že pokles o jeden procentní bod zaznamenalo letiště v celkových pohybech, v konečném součtu jich bylo 20 639.

Diskuze k článku

Napsat komentář
*Jméno:
Web:
Předmět:
*Komentář:
jedna + jedna (vepište číslem)
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s pravidly diskuze, kterými jste povinni se řídit a respektovat.
Maximální délka komentáře je omezena na 3000 znaků.
Tomáš | 7.2. 2018 - 20:35
Je smutné že se teď na 3krát předělávala kancelář pana ředitele, což stálo mnoho desítek tisíc, ale to že v Gate není ani jedna zásuvka na dobití mobilu, tabletu atd je na zváženou, jestli tito lidé pracují opravdu pro Letiště a cestující nebo si jen útulní svoje hnízdečko...
Radim Gál, Létejme z Ostravy, z.s. | 31.1. 2018 - 12:33
Fr. Zahradnik: Pokud chcete, vypracujte analyzu a srovnani Mosnova a Katowic, radi ji zde zverejnime. Poslete ji tedy pripadne na radim.g@seznam.cz
Fr. Zahradník | 31.1. 2018 - 07:55
Opět chybí srovnání s nejbližší konkurencí - počtu cestujících Mošnova a Katowic: v Katowicích byl loni nárůst 670 tis. cestujících, celkem odbavili 3,8 milionů, což znamená pokračující katastrofální stav úrovně managementu Mošnova.